Kratko zatišje med DXpedicijami na KV me je ta vikend spodbudilo, da sem obrisal prah z moje IC-9700 in se odločil, da bom razdelil nekaj pik v majskem V/U/SHF tekmovanju. Postajo sem nabavil v času COVIDa, ko je bila aktivnost KV DXpedicij zaradi prepovedanih oz. onemogočenih potovanj na minimumu. Oglašal sem se v UKV tekmovanjih, ki so običajno enkrat mesečno. S povečanjem aktivnosti na KV pa se mi je zgodilo, da UKV postaje nisem prižgal že celo leto.
Majsko tekmovanje poteka prvi vikend v maju. Prične se v soboto ob 14:00 UTC in traja 24 ur. Dopoldne sem še lovil DXe na KVju. Razmišljal sem si, da bo pol ure pred kontestom dovolj, da priklopim računalnik, nastavim elektronski taster in preverim anteno. No, pa se je takoj zapletlo. Moj računalnik se nikakor ni hotel povezati s postajo. Po skoraj enournem nastavljanju portov na računalniku in postaji, se je zadeva le povezala in začela delovati. Še zdaj ne vem kako. Brez računalnika je danes težko voditi tekmovalni dnevnik. Štetje je na vsakem bandu posebej, zato hitro zamešaš zaporedne številke zvez. Vmes sem ugotovil, da so baterije v mojem elektroncu seveda prazne. Nazadnje sem ga uporabljal lani oktobra na Dnevu odprtih vrat v Brežicah. Rezervnih nisem imel, zato sem jih dal hitro polnit. Slabo uro po začetku kontesta sem bil končno pripravljen. Nič hudega. Moj namen tako ali tako ni bil tekmovati, ampak narediti kakšno zanimivo, dolgo zvezo. Po mojih izkušnjah je aktivnost na UKV-ju običajno zelo slaba, razen v tekmovanjih, ko grejo ekipe na tekmovalne lokacije, ki so običajno visoko v hribih.
Ob 15:45 le vpišem prvo zvezo na 2m v log. S59DR iz Kranja, ki ima kot ponavadi pri meni odličen signal. Takoj za tem še Avstrijci OE8Q/P. Skočim preverit, če je kdo na 70cm in oddelam S59P iz Radencev. Še preskok na 23cm področje, kjer sta mi uspeli zvezi z S53FO in S50TA. Veselje, saj za 23 cm nimam prave antene, ampak uporabljam kar dvoband vertikalko X-510 in 2m/70cm kombinirano yagico. Vertikalka ima sicer odličen SWR na 23cm, samo ne vem, koliko je učinkovita. Pa še napačno polarizacijo ima za delo na CW in SSB. Z yagico pa imam že kakšno leto probleme, saj mi je prišla voda v kabel. V lepem vremenu se sicer posuši in dela OK, po deževju pa kar letijo kapljice, ko otresem konektor. Bo treba nekoga poslat na streho. Na 2m naredim tudi starega znanca Branka Zemljaka, S57C, ki je bil ponovno v ekipi IQ5NN na Monte Nerone (1525m) v Apeninih. Naredim še nekaj zvez z S5, OE, I ter OM in se odločim, da grem klicat CQ na 23cm, saj imam na tem bandu narejenih najmanj zvez.
Ker nimam zunanjega SWR metra za to področje, najprej niti ne opazim, da je nekaj z anteno narobe. Šele, ko sem videl, da se ampermeter na napajalniku komaj premika, sem dojel da najbrž ni kaj prida izboja iz postaje. Preverim SWR na postaji in vidim, da je v rdečem polju. Mi je postalo kar malo vroče. Najprej sem posumil na diplekser, ki mi ločuje 23cm signal od nižjih frekvenc. Sledilo je razdiranje kablovja za postajo. Prva meritev mi pokaže, da diplekser ne dela kot bi moral. Ah nič, ga bom že jutri razdrl. Za ta dan zaključim z delom, saj na 2m in 70cm ni bilo nič posebno zanimivega in se zleknem na kavč. Seveda mi misel na antene ne da miru in grem še enkrat pomerit. Vertikalka ima dober SWR na vseh treh bandih, yagica pa kljub očitni vlagi v njej dela odlično na 2m, prav dobro na 70cm in na meji uporabnega (1:3) na 23 cm. Ponovni podrobnejši pogled na diplekser pokaže, da sem na antenski analizator priključil napačen krak. Diplekser je OK. Ufff, kakšno olajšanje. Tako se v miru prepustim gledanju televizije in si privoščim konkreten nočni počitek.
V nedeljo sem vstal dokaj zgodaj, tako da sem prve zveze vpisal že malo po 6. uri lokalno. Ne vem, kako je bilo ponoči, ampak se mi je zdelo, da je aktivnost vseeno večja kot prejšnje popoldne. Državam iz prejšnjega dne so se pridružili še 9A, OK in DL. Tam okoli 9. ure lokalno mi uspe narediti ODX SP9KDA z razdaljo 630 km. Poljaki so imeli pri meni soliden signal in sprejeli mojo številko in lokator »od prve«. In nato ob 07:46 UTC to, zaradi česa sem se sploh sodeloval v tekmovanju. Uspe mi zveza z DJ3WE na 432 MHz CW. To je bil sploh moj prvi Nemec na 70cm. Proti koncu kontesta spravim v log še nekaj Madžarov in zaključim z delom.
Rezime mojega dela v kontestu je na spodnji sliki. Skupaj 59 zvez, od tega 44 na 2m, 13 na 70cm in 2 na 23cm. Delane države so bile S5, OE, I, OM, 9A, OK, DL in HA. Rezultat ni bogvekaj, je bila pa spet lepa izkušnja, pa še nova država na 70cm.
No, pa da ne pozabim. K pisanju me je v bistvu spodbudila objava Robija, S58Y na Facebooku. Z minimalistično opremo, FT-817 (5W) in vertkalko X-200 (tudi pri njemu napačna polarizacija) je naredil kar nekaj lepih zvez. Njegov ODX je bil OM3FW s 332km.
Lep dokaz, da se da v UKV tekmovanjih narediti dolge zveze tudi, če nimamo vrhunske opreme ali lokacije. To pišem zato, ker smo mnogi nabavili poceni kitajske ročne FM postaje in bili potem razočarani, ker se na UKV nič ne sliši, razen pritiskanja in piskanja po repetitorjih. Torej, naslednja priložnost je že v nedeljo 19.5., ko je na sporedu ZRS V/UHF Open Activitiy 5 - novo ime za ZRS maraton, ki poteka vsako tretjo nedeljo v mesecu čez celo leto ter junijski V/U/SHF kontest, ki bo iz 1./2. junij. Naj še pripomnim, da je delo v UKV kontestih veliko bolj ležerno kot na KV. Ni take gužve na bandih, manj je motenj, postajam ni težko ponoviti raporta tudi če je treba 10 krat in hitrosti na telegrafiji so dosti manjše.
73 de Milan, S55DX